YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ

Günümüzde ısıtma sistemleri artık geleneksel yöntemleri geri bırakmışa benziyor. Yerden ısıtma sistemlerini Ankara'da bu bağlamda değerlendirebiliriz. Son dönemlerde yaygınlığı artmaya başlayan bu özel ısıtma sistemleri; gerek düşük kurulum maliyetleri, gerekse de her mekana pratik şekilde uygulanabilir olmasıyla öne çıkıyor. Yaşam kalitesine kattığı değer bir yana, bu tip sistemlerin uzun ömürlü olması, yine aynı şekilde en önemli tercih edilme sebepleri arasında dikkat çekiyor. Yerden ısıtma sistemleri ilk zamanlar genelde ticari mekânlarda tercih ediliyordu; ancak son dönemlerde konutlarda da taleplerin oluşmaya başlandığı görülüyor. Bu nedenle de “yerden ısıtma nedir?” sorusunun cevabı daha da bir önem kazandı.

Türkiye’de ısıtma, hala enerji gider kalemleri arasında liderliğini koruyor. Ne yazık ki enerji kaynakları her geçen gün biraz daha tükenme noktasına geliyor. Kitleler henüz bunu tam anlamıyla kavrayamamış olsa da dünyada yer alan doğal kaynakları kullanabilecek pek bir zamanımız kalmadı. Bu durum teknolojik çözümleri zorunlu hale geldi. Enerji tasarrufu ya da enerji verimliliğini odak noktasına koyan her üretim çok daha değerli hale geldi. Yerden ısıtma sistemi tam anlamıyla enerji verimliliğine kanalize olmuş bir teknolojidir. Birim enerji üstünden çok büyük hacme sahip olan bölgeleri dahi ısıtmak bu teknoloji ile mümkün hale gelebiliyor.
 
Yerden Isıtma Nedir ?
Yerden ısıtma sistemleri en basit ifadeyle, iş yerlerinin ya da konut tipi yapıların taban bölümünden özel tekniklerle ısıtılması anlamına gelir. Sistemin temel işleyişinde “Isınan hava yükselir” mantığı söz konusudur. Bu nedenle ayak tabanlarından başlayıp başa kadar tatmin edici sıcaklıkları kolayca hissetmek mümkün hale gelir. Kullanıcılara çok özel bir konfor alanı yaratan sistemde iki temel uygulama söz konusudur. Bunlardan biri elektrikli ısıtma sistemleri, ikincisi ise sulu yerden ısıtma sistemleridir. Elektrikli sistemde elektrikten elde edilen enerji tamamen ısı enerjinse dönüştürülür. Bu noktada rezistans kablolarından faydalanılır. Bunlar bazı kaynaklarda ısıtma kabloları olarak da bilinir. İkinci yöntem olan sulu yerden ısıtmada ise dahili olmayan bir kaynakta su özel olarak ısıtılır. Bu su, zemin içine döşenmiş olan borularda döndürülür. Her iki sistem de çok etkili sonuçlar verir; ancak her iki sisteminde kendine özgü belli artıları ve eksileri bulunuyor. Bu birbirinden bağımsız olan yöntemlerin ortak yönü ise ısının homojen biçimde dağılmasına olanak tanımalarıdır. Ayrıca her iki yöntemde de enerji verimliliği temel gayedir.

Yerden Isıtma Ne Sağlar?
Yerden ısıtma sistemleriyle beraber insanların yaşadıkları ya da çalıştıkları mekânlarda hareket alanı genişler. Kendilerini sıcak ve küçük bir alana sıkıştırmak zorunda kalmazlar. Örneğin soğuk bir günde evinizin en güzel manzarasının keyfini çıkarırken ayaklarınızın sıcaklığıyla huzurla dolarsınız. Bu modern ısıtma yöntemiyle beraber artık kış mevsimi kâbus olmaktan çıkıyor. Aslında yerden ısıtma mantığının ilk örneklerine M.Ö. ilk yüzyılda dahi rastlayabiliyoruz. Çin ve Roma o dönem bu sisteme dolaylı yoldan geçen medeniyetler arasında yer alıyor. Bu anlamda tabandan ısıtma olarak da bilinen metodun yeni keşfedilmediğini ifade edebiliriz. Sadece son dönemlerde daha verimli ve daha etkili çözümler bulmak adına bu sistem ciddi anlamda bir gelişim sürecine dahil oldu. Türkiye’de ilk olarak Kayseri’de bir tıp medresesinde uygulanmıştır. Eğer siz de bu geleneksel ama bir o kadar da teknolojik olan sistemin bir parçası olmak istiyorsanız ve aklınızda hala çeşitli endişeler varsa, yerden ısıtma kullanıcı yorumları sizi aydınlatmaya yetecektir.

Türkiye’de ve dünyada bu sistemi deneyen kişiler memnuniyetlerini bu tip yorumlara yansıtıyor. Evinde ya da iş yerinde böyle bir sisteme sahip olan kişiler terlik giymeye ihtiyaç duymazlar. Soba, doğalgaz ve klima gibi alternatif yöntemlerde olduğu gibi mekanlarınızın ortasında yer işgalinde bulunmazlar. Isıyı çok adil şekilde dağıtan sistem sayesinde faturalar çok daha dengeli gelebiliyor. Yerden ısıtma doğalgaz faturası ile kıyaslanmayacak bir maliyete neden olur. Kullanıcılar radyatörlü sistemlere kıyasla doğalgaz faturalarında yaşadıkları kabusu bu ısıtma sisteminde yaşamıyor. Sistemin rutin bakım masraflarının olmaması oldukça sevindirici bir durumdur. Kullanıcıları olur olmadık bakım ücretlerine mahkum etmez. Rehau yerden ısıtma süreçlerinden en çok başvurduğumuz markalardan birisidir. Uygulama süreçlerinde Rehau dışında Despor, Wavin, Danfoss, Fraenkische gibi büyük markaları tercih ediyoruz.

 

WHATSAPP ARA