YERDEN ISITMA BAKIM

Yerden Isıtma tesisat temizliği petek temizliğine oranla daha hassas bir iştir. Çoğu ısıtma sistemlerinde borular ya yüzeyden geçiyordur ya da mobil sistemse içindeki borular kılıflı boru olduğu için içindeki boruda meydana gelen boru değiştirilebilmektedir. Yerden ısıtma sisteminde ise alt kısma döşenen borular üzerine kalıcı bir döşeme yapıldığı için sistem bakımı büyük önem arz etmektedir. Yerden Isıtma Tesisat Temizliği, uzman kişilerce yapılması gereken bir iştir.

 


Sistem içindeki kireç çamurlaşma ve tortu zamanla sistemi verimsiz hale getirmektedir. Doğalgaz tesisatları genellikle maksimum 55 derecede kullanıldığından sistem içinde oluşabilecek bakteriler bu sıcaklıkta yaşayabilmektedir. Ancak 70 dereceye kadar ulaşan sıcaklıklarda kullanılan kalorifer kazanında daha az bakteri oluşumuna rastlanabilir. 

 

Yerden Isıtma Tesisat temizlenmesi yapılmayan alanlarda kötü bir koku oluşmaktadır. Bunun sebeplerinde birisi sitemde oluşan bakteri ve mantar oluşumu faaliyetleridir. Zamanla görülen tortu oluşumları kombi parçalarında ve motorunda çeşitli tıkanmalara yola açar. Tortuların ve tıkanmaların önüne geçmek için sistem içine çeşitli kimyasal maddeler konulmaktadır. Sistem içine konulan özel bir kimyasal sayesinde sistemde bakteri oluşumu önlenebilmektedir.

Yerden Isıtma Tesisat temizlenmesi için kullanılan teknik petek temizliğinden farklıdır. Yerden ısıtma sisteminde kullanılan yöntemde hem hava hem su sistem içine enjekte edildiği için tesisatlarda %100 e varan temizlik sağlanmış olur. Sisteminizin verimli çalışabilmesi için her yıl temizlik yaptırmalısınız. Düzenli bakım yapılan tesisatlarda %20 ye varan yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Sisteminizden yüksek ısıl güç ede etmek için bakımları düzenli yaptırmalısınız.

 


Ne kadar sıklıkla yaptırmalı?

 

Yerden ısıtma tesisatı yeni kurulmuş alanlarda en geç 2-3 yıl sonra tesisat temizliği yapılması zorunludur. Kombinin doğal sirkülasyonu sonucunda sistemde balçık biriktirmeye başlar. Boru çeperine tamamen yapıştığı takdirde sistemin tamamen temizliği zorlaşmaktadır. Tıkanmış bir odanın zeminindeki sıcaklıkla diğer odalar arasındaki sıcaklık farkı bariz şekilde görülebilir. Panel ve döküm tip radyatörlerde iki yılda bir, alüminyum ve yerden ısıtma sistemlerinde her yıl yapılması önerilmektedir.

 

WHATSAPP ARA